טיפול בקשיים נלווים

* קשיי התארגנות: התארגנות פירושה לבצע משהו מהתחלה ועד הסוף בצורה יעילה וחלקה. הפרעת קשב היא קושי בהתנהלות ברצף, סדר וארגון: קושי ביכולת לקשב ממושך, ביכולת להתמקד במשהו מסוים תוך מחיקה אוטומטית של גירויים קטנים ברקע, ביכולת לשלוף פרטים קטנים לצורך עבודה ולהשתמש בהם, ביכולת להתאפק ולא לעשות משהו אחר שמושך את תשומת הלב עד שמסיימים את המטלה הקודמת.  כדי להיות מאורגנים אנחנו צריכים את התפקודים הניהוליים, אך כשהם לא עובדים כראוי יש הפרעה בארגון בכל תחומי החיים וכן בתוך מגבלות ודרישות המסגרת הבית ספרית.  בטיפולים אני עובדת עם הילד על תפיסת המרחב, התנהלות ברצף וכדומה כדי לפתור את קשיי ההתארגנות ולעמוד בהתנהלות על פי לוח זמנים ושגרת היום יום.

* קשיים חברתיים (קושי בהבנת סיטואציות חברתיות): קושי בהבנת כוונות ורגשות של אדם אחר, קושי בפנייה לאדם אחר, קושי במתן תגובה הולמת לסביבה וקריאה נכונה של המצב החברתי, קושי בהבעת רגשות, קושי בפתרון קונפליקטים, היעדר כישורי שיחה, קושי בהשתתפות בפעילות קבוצתית, שיתוף פעולה או היענות לאחר.

ליקוי בכישורים חברתיים עלול לגרום סבל גדול לילד, להביא לבדידות ולניכור מהסביבה ולגרום להערכה עצמית נמוכה. בחלק מן המקרים הבידוד מוביל לתוקפנות ואף לעבריינות ולקשיים לימודיים, אלימות והתבודדות. כחלק מהטיפול אני עובדת עם הילד על פתירת הקשיים החברתיים על מנת לסייע לו להשתלב בחברה הסובבת אותו, הן במסגרות חברתיות והן בבית המשפחה.

* דימוי עצמי נמוך: אם ילד מראה קושי ביכולותיו בהשוואה לבני גילו, הוא עלול לחוש מתוסכל ולעתים אף להיות דחוי. ילדים בעלי קשיי קשב ולקויות למידה זוכים ללעג ולעיתים מנודים או שהם בוחרים להתבודד כדי להימנע מהמבוכה ומבלים את זמנם מול המחשב או הטלוויזיה כדי לא להיתקל במפגשים חברתיים. הקושי הרגשי נוסף על הקושי הגופני והם מזינים זה את זה, מסתירים את יכולותיו האמתיות של הילד ומייצרים דפוסי התנהגות לא אדפטיביים שמקשים עוד יותר על ההתמודדות. חשוב לגשת לטיפול ולגשר על הפערים לפני שיתרחבו.

* הפרעות חרדה: אין זה נדיר שאנשים עם הפרעות קשב וריכוז נאבקים אף עם חרדה כדוגמת חרדה חברתית, פוביות, הפרעת פאניקה, חרדה כללית. אנשים עם הפרעות קשב וריכוז, במיוחד כאשר אינם מטופלים, נוטים יותר לחוש מאוימים ומאוכזבים מעצמם. הם נוטים להיות רגישים, פגיעים ומושפעים יותר ממצבים ותחושות בהשוואה לאנשים ללא הפרעות. במהלך הטיפולים אני מסייעת לילד להתמודד עם הפרעות אלו כדי לנהל את חייו באופן הרצוי לו.

תחומי הטיפול

 

 

תחומי הטיפול

 

 

תחומי הטיפול