אודות שיטת אלבאום

שיטת אלבאום מתבססת על האמונה כי תפקוד האדם תלוי בארבע מערכות תפקוד ("ארבע האינטליגנציות"): גופנית, חושית (אנרגטית), חשיבתית ורגשית.

 

במצב בו כל מערכת מתפקדת היטב כעצמאית וכחלק אינטגרטיבי מארבע המערכות האדם נהנה מתפקוד מיטבי בחייו, אך במצב של קושי בתפקוד של אחת המערכות או בשילוב ביניהן חלה ירידה באיכות חייו של האדם.

 

שיטת אלבאום בוחנת את יכולת ההתמודדות בקשיי התפקוד באמצעות ארבע מערכות התפקוד בנפרד ובתיאום. קשיי התפקוד של המטופל, בין אם אלה קשיים גופניים, רגשיים או חברתיים וחושיים, זוכים לטיפול באמצעים רב ממדיים הקשורים לארבע המערכות.

 

המטפלים בשיטת אלבאום מתבוננים במטופל, מקשיבים לסיבת הפנייה שלו ומסתכלים על קשיי התפקוד שלו. תוכנית הטיפול בשיטת אלבאום מתמקדת בהעלאת הקשיים למודעות ובהתמודדות עמם בעזרת טכניקות שונות. המטרה היא לשפר את התפקוד של המטופל באמצעות טכניקות המשלבות גוף ונפש.

 

קשיי תפקוד רבים מתגלים בהתנהגויות גופניות של האדם. משום כך, הטיפול האלבאומי מתרגל מיומנויות גופניות בעלות קשר ישיר לתפקודי התנהגות ולמידה.

 

הטיפול בשיטת אלבאום משקף הסתכלות רב מערכתית על המטופל. אדם הפונה לטיפול בשיטת אלבאום מגיע בשל קושי תפקודי זה או אחר, אך תוכנית העבודה הטיפולית אינה ממוקדת רק בקושי שהוא סיבת הפנייה, אלא מציעה התייחסות למשתנים רבים הקשורים באופן זה או אחר לקשיי התפקוד.

 

באמצעות אימון גופני ניתן ליצור קשרים עצביים חדשים ובעקבות כך לשפר ולשכלל את הוויסות החושי, את היציבה ותנועת השרירים, את יכולת הריכוז והקשב ובעקבות כל אלה גם לשפר את המצב הרגשי והחברתי.

 

השיטה שמה דגש על שיפור היכולת של אדם ליצור אינטגרציה בין כלל מערכות גופו, למשל: 

ביצוע פעולות קוגנטיביות פשוטות או מענה על שאלות רגשיות תוך כדי ביצוע פעילות גופנית.

 

למי מומלץ לגשת לטיפול בשיטה?

שיטת אלבאום מתאימה לילדים ולמבוגרים שחשים אחד או יותר מהקשיים הבאים:

* הפרעות קשב וריכוז

* קשיי למידה: לקויי קריאה (דיסלקציה), הפרעות כתיבה (דיסגרפיה) או הפרעות בחישוב (דיסקלקוליה) האתר של עירית דנאי –  שיטת אלבאום

* בעיות יציבה

* מתח לא מוסבר (יכול להתבטא גם במתח שרירים ועוד) או כאבי שרירים, שרירים תפוסים או רפויים

* בעיות בדימוי הגוף

* חוסר בביטחון עצמי, קשיים חברתיים ותחושת בדידות (ליקויים חברתיים)

 

המטרה העיקרית של הטיפול בשיטת אלבאום היא קידום המטופל למצב שבו הוא שולט בגופו ומאמין במסוגלות העצמית שלו – ומשום כך מסוגל לממש את הפוטנציאל שלו.

מטרות נוספות הן העלאת המודעות לחשיבות המיומנויות הגופניות עבור שיפור התפקוד בחיי היום-יום, יצירת איזון בין מערכות התפקוד בגוף, חיזוק יכולת האדם להתמודד עם מצבים מורכבים בחייו, נטרול מתחים גופניים ועידוד התפתחות התקשורת בין המוח לגוף.

 

לאתר העמותה לפיתוח וקידום שיטת אלבאום לחצו כאן

 

קרדיט: אתר העמותה לפיתוח וקידום שיטת אלבאום, אתר "לקויי למידה".

תחומי הטיפול

 

 

תחומי הטיפול